Első hallásra korainak tűnhet a tavaszra gondolni már most ősszel, (szeptembertől addig, amíg nem fagyott a föld) pedig ahhoz, hogy jövőre is színes virágokkal kezdjük a tavaszt a balkonunkon, hagymáikat már most el kell ültetnünk.
A hóvirág, tőzike már kibújik tél végén –hó alól is- azután sorban a fürtös gyöngyike, krókusz, később a nárciszok és a tulipánok. korán virágzanak, így korán kell őket elültetni, hogy elegendő idejük legyen a megfelelő gyökérzet kifejlesztésére. Balkonládák, frissítésekor tervezzük meg a tavaszi virágok helyét. Szépen mutat pl. tulipán között a nárcisz félék és a jácint. A színek érdekes kavalkádját eredményezhetjük.
Érdemes új, tápanyagban gazdag, tőzeggel lazított kerti földet beszerezni és a régi földet kiönteni. Ültetésre csak egészséges, kemény húsú hagymákat használjunk (ezeket bárhol a kereskedelemben beszerezhetjük vagy a nyár elején felszedett és mostanáig száraz, hűvös helyen tárolt hagymákat ültessük be). A legszebb hatást akkor érjük el, ha a hagymákat csoportokba ültetjük. A virágládákba, az ültetőgödör aljára, hegyükkel felfelé helyezzük el a virághagymákat, és úgy takarjuk be a tápanyag dús, humuszos földdel. A hagymákat egymástól 2-3 cm-re helyezzük, annyira mélyen, hogy felettük a földréteg vastagsága kb. 2-szer olyan magas legyen, mint a hagyma magassága. Figyeljünk oda a hagymák méretére a virágláda kiválasztásánál, nagyobb hagymáknál (pl. liliom, amarillisz), mélyebb virágládát válasszunk. Ültetést követően, ha száraz a föld kicsit megöntözhetjük, de tavaszig nem kell locsolni, mert a hagyma magában tartja a nedvességet. Majd csak tavasszal kell elkezdeni a szükség szerinti öntözést.
Lehetőség szerint a virághagymákat a kiültetés előtt rövidell még a házban helyezzük el. Akkor a legmegfelelőbb állapotban lesznek.
Ha valami miatt az ültetést el kell halasztanunk, a hagymát minden esetben száraz, sötét helyen tároljuk, a hőmérséklet legfeljebb 20° C legyen. A tároló edény, vagy zacskó ne legyen lezárva, hogy a hagyma elegendő levegőt kapjon. Ha olyan hagymánk van, ami gyorsan kiszárad, akkor az ültetésig homokkal vagy tőzeggel teli edényben tartsuk. A következő fajták könnyen kiszáradnak: Allium ursinum (medvehagyma), Anemone (szellőrózsa), Erythronium (kutyafog), Galanthus (hóvirág) és Leucojum vernum (tavaszi tőzike).
A beültetett ládákat, virágcserepeket lehetőleg szélvédett helyre tegyük, ha kemény fagy van ajánlott az edényeket pl. újságpapírral, alulról, felülről védeni.
Továbbiakban nincsen már tennivalónk, tavasszal a természet "hívogatására" előbújó virágainkban majd kedvünkre gyönyörködhetünk.