A városok, falvak utcáit járva mostanában egyre több ablakban, balkonon, teraszon láthatunk madáretetőket. A madarak etetésével télen, a zimankóban egy kis vidámságot, melegséget varázsolhatunk az ablakunk elé. A kis madárkák látványa jobb kedvre derít minket, örömöt okozunk magunknak azzal, hogy az éhes kis madaraknak megkönnyítjük az elemózsiára találást.
Havas, zúzmarás, ónos esős hajnalokon, ha a madarak nem jutnak eleséghez, néhány óra alatt nagyon legyengülnek (felfokozott anyagcseréjük lévén 12-16 óránál hosszabb ideig nem képesek éhezni), ezért az énekesmadarak védelméhez havas és fagyos időben hozzátartozik a rendszeres etetés. Az énekesmadarak rá vannak utalva az ember segítségére.
A fagyok beállta után (november vége, december eleje) kell elkezdeni az etetést, és amíg tart a hideg idő (február végéig), folyamatosan eleséget kell rakni a madáretetőbe. Enyhe időben kevesebbet adjunk.
A madáretetőket az ablakpárkányra vagy az balkon, terasz korlátjára, lehetőleg szélárnyékos helyen erősítsük fel (lehet lábra állított etetőket is ki rakni).
A madáretetőket, főleg a magvakkal táplálkozók keresik fel, mint a pinty, rigók, citromsármány, de a cinke is. Ez utóbbi a faggyúba olvasztott magot kedveli (ezt házilag is elkészíthetjük). A magevőknek a madáretetőbe napraforgómagot, diót, kender és dinnyemagot, almamagot, kölest, rizst, lombos és tűlevelű fák magvait, továbbá nem sózott(!) szalonnát is tehetünk ki nekik. Tehetünk ki kenyérmorzsát, főtt tésztát is, a feketerigók számára apróra vágott főtt húst, zöldséget vagy burgonyát (csak egy napra valót tegyünk ki nekik, mert ha ezek megsavanyodnak, bélfertőzést okoznak).
Kezdjük kis adagokban az etetést! Egyszerre ne tegyünk ki túl sok ennivalót, amikor a madarakat a balkonra, teraszra akarjuk csalogatni. A megmaradt eledel könnyen átnedvesedhet és megpenészedhet. Ezért a kezdeti kisebb adagokat fokozatosan növeljük: ahogy egyre több madár jelentkezik, és egyre gyorsabban fogy az eleség. Énekes madarak egy-két nap alatt odaszokhatnak. Hasznukat aligha kell részletesen ecsetelni. Tudjuk róluk, hogy rengeteg káros rovart szednek össze, és a legszorgosabb segítőtársaink. (A közepes nagyságú madarak –pl. fecske, rigó- testsúlyának 20-25%-át kitevő rovarmennyiséget fogyaszt el, és a legkisebbeknél –pl. cinege- ez a mennyiség 3o%-ra emelkedik.)
Ha társasház erkélyén helyezünk el madáretetőt, egy dologra feltétlen figyeljünk oda még: olyan helyre helyezzük ki azt, hogy alsó, oldalsó szomszédunk erkélyén ne keletkezzen kosz (szétszórt eleség stb.)
Ha van macskánk, olyan helyre tegyük az etetőt, hogy a macskosz ne nagyon zavarhassa a madarakat etetés közben.
Ha elkezdtük a madarak etetését. Akkor nem szabad tavaszig abbahagyni, mert a terített asztalhoz hozzászokott kis vendégek éhen pusztulnak!
Milyen etetőtípusokat használjunk?
Nagyon sokféle etető közül lehet ma már választani. Nem kell megvenni a legdrágább etetőt, általában az egyszerűbb megoldások a jobbak. Igazából nem is kell költeni az etetőre, hiszen az eleséget lehet a földre, vagy az ablakpárkányra is szórni. Sőt, nincs annál nagyobb öröm, amikor a saját magunk csinálta etetőre járnak a madarak nap, mint nap.
Egy egyszerű tipp:
Gyerekkoromban télen az erkélyre készítettünk üres flakonból madáretetőt, amit napraforgómaggal töltöttünk fel, és egy madzagon fellógattuk a falra. Ennél egyszerűbb talán nincs is. Igaz a műanyag nem egy természetes anyag.
Készíthetünk maráretetőt még fából, nádból, fonott kosárból, erősebb kartonból vagy akár lopótökből is. kezdjük el időben a madáretető elkészítését.
Mindenkinek élményekben szép madáretetést, és etetőkészítést kívánok!