Korábban már említettem az "Itt van az ősz, itt van újra" c. bejegyzésemben a muskátli átteleltetését, de csak futólag. Most valamivel bővebben leírom a menetét. Ezt a módszert a nagymamámtól láttam, és mai napig ezt használom, mert bevált.
Álló muskátli teleltetése:
Októberben, mikor már hidegek az éjszakák (de még nem fagy) kezdjük el a muskátlik teleltetését. Az álló (kerti vagy paraszt néven imert) muskátlit viszonylag egyszerűen lehet teleltetni. Régi, de igen jól bevált módszer a pincében való teleltetés (pince hiányában én a padlás feljárójában szoktam, lényeg, hogy fagymentes hely legyen). A töveket szedjük ki a földből, a gyökérzetről rázzuk le a földet, és úgy, ahogy van aggassuk fel gyökérzettel fölfelé (én ekkor még a garázsba akasztom ki, lásd képen), hogy a levelek és a virágok lehulljanak. Időjárástól függően 1 hétig így hagyom majd papír táskába teszem (ugyancsak fejjel lefele), bekötözöm a táska száját és felakasztom végleges helyére.
![]() |
Az átteleltetés során ugyan a lombjukat teljesen elvesztik, de tavasszal (áprlisban) a földbe ültetve gyorsan, újból életre kelnek, kizöldelnek. Kiültetés előtt javaslom egy vödör vízben áztatni a töveket 1-2 napon át.
A futó muskátlit csak világos, fűtött helyiségben, öntözéssel lehet átteleltetni. Nekik legalább 10-12 fokos hőmérsékletre van szükségük (pl.: lépcsőház) a biztonságos átteleléshez. A magasabb hőmérséklet ellenére itt se vigyük túlzásba az öntözést, mert ebben az esetben különféle betegségek léphetnek fel, és a növény silány hajtásokat fog hozni.
Kb. 5-6 éve kaptam 1 álló muskátli tövet, fenti módszerrel mostanra az összes muskátlim abból lett szaporítva. Idén nyáron igen szépen növekedtek a muskátlijaim, olyan tövem is volt, ami elérte a 73 cm-es magasságot.
Az alábbira leltem a neten keresgetés közben: nahát, hogy mi mindenre nem jó egy tejes kanna?!

Vidám, szép napot kívánok mindenkinek! :)